Canadians Head to the Polls Monday

In Alberta, Polls are open from 7:30 a.m.–7:30 p.m.

 

To vote in-person, Canadians will need to bring proof of identify and address. This can be a driver's license or any other ID issued by a federal, provincial, or local Canadian government that has one's photo, full name and current address.

Alternatively, you can also show two pieces of these approved forms of identification with both pieces showing one's name, and at least one having your current address.

If you don't have any ID, you can still cast your ballot if you declare your identity and address in writing, and have someone who knows you and who is assigned to your polling station vouch for you.  However, the voucher must be able to prove their identity and address.

Canadians can find the address of their assigned advance polling station in their riding on their voter information card, online or by contacting Elections Canada.

 

 

Edmonton–Wetaskiwin

  • Mike Lake (CON)
  • Ron Thiering (LIB)
  • Hugo Charles (NDP)
  • Tyler Beauchamp (PPC)
  • Travis Calliou (Veterans Coalition Party of Canada)

This riding includes Edmonton neighbourhoods south of the Henday as well as the communities of Beaumont, Devon, Leduc, Millet and Wetaskiwin.

 

Edmonton Manning

  • Ziad Aboultaif (CON)
  • Donna Lynn Smith (LIB)
  • Charmaine St. Germain (NDP)
  • Martin Halvorson (PPC)
  • Andre Vachon (Marxist-Leninist Party of Canada)

This riding includes northeast Edmonton and areas outside the city, both north and south of the North Saskatchewan River. Its southern border is Yellowhead Trail.

 

Edmonton Griesbach

  • Kerry Diotte (CON)
  • Habiba Mohamud (LIB)
  • Blake Desjarlais (NDP)
  • Heather Lau (GRN)
  • Thomas Matty (PPC)
  • Morgan Watson (Libertarian Party of Canada)
  • Mary Joyce (Marxist-Leninist Party of Canada)
  • Alex Boykowich (Communist Party of Canada)

This riding includes part of Edmonton's eastern core, between the North Saskatchewan River, Yellowhead Trail and 97th Street. Its northern section, north of the Yellowhead, includes neighbourhoods between St. Albert Trail and 66th Street, with 153rd Avenue as its northern border.

 

Battle River–Crowfoot 

  • Damien Kurek (CON)
  • Leah Diane McLeod (LIB)
  • Tonya Ratushniak (NDP)
  • Daniel Brisbin (GRN)
  • Dennis Trepanier (PPC)
  • Jeff Golka (Maverick)
  • John Irwin (Veterans Coalition Party of Canada)

This central Alberta riding includes the communities of Camrose, Stettler, Three Hills and Wainwright. 

 

Edmonton Centre

  • James Cumming (CON)
  • Randy Boissonnault (LIB)
  • Heather MacKenzie (NDP)
  • Brock Crocker (PPC)
  • Valerie Keefe (Libertarian Party of Canada)
  • Merryn Edwards (Marxist-Leninist Party of Canada)

Bordered by the North Saskatchewan River, Yellowhead Trail, 97th Street and 156th Street, this riding includes downtown Edmonton.

 

Edmonton Mill Woods

  • Tim Uppal (CON)
  • Ben Henderson (LIB)
  • Nigel Logan (NDP)
  • Paul Edward McCormack (PPC)
  • Naomi Rankin (Communist Party of Canada)

This south Edmonton riding is bordered by Whitemud Drive, Anthony Henday Drive, Calgary Trail and Meridian Street. 

 

Edmonton Strathcona

  • Tunde Obasan (CON)
  • Hibo Mohamed (LIB)
  • Heather McPherson (NDP)
  • Kelly Green (GRN)
  • Wes Janke (PPC)
  • Malcolm Stinson (Libertarian Party of Canada)

South of the North Saskatchewan River, this riding has a southern border of Whitemud Drive and includes Edmonton neighbourhoods between Whitemud Creek and Sherwood Park.

 

Edmonton West

  • Kelly McCauley (CON)
  • Adam Wilson Brown (LIB)
  • Sandra Hunter (NDP)
  • Brent Kinzel (PPC)
  • Peggy Morton (Marxist-Leninist Party of Canada)

This riding includes west Edmonton neighbourhoods between the North Saskatchewan River and Yellowhead Trail.

 

Fort McMurray–Cold Lake

  • Laila Goodridge (CON)
  • Abdifatah Abdi (LIB)
  • Garnett Robinson (NDP)
  • Brian Deheer (GRN)
  • Shawn McDonald (PPC)
  • Jonathan Meyers (Maverick)
  • Hughie Shane Whitmore (Veterans Coalition Party of Canada)

This riding covers northeastern Alberta, including the communities of Cold Lake, Fort McMurray and Lac La Biche

 

Grande Prairie–Mackenzie

  • Chris Warkentin (CON)
  • Dan Campbell (LIB)
  • Jennifer Villebrun (NDP)
  • Shawn McLean (PPC)
  • Ambrose Ralph (Maverick)
  • Donovan Eckstrom (Rhinoceros Party)

This riding covers northwestern Alberta, including the communities of Beaverlodge, Grande Prairie, High Level and Manning.

 

Lakeland

  • Shannon Stubbs (CON)
  • John Turvey (LIB)
  • Des Bissonnette (NDP)
  • Kira Brunner (GRN)
  • Ann McCormack (PPC)
  • Fred Sirett (Maverick)

This eastern Alberta riding includes the communities of Bonnyville, St. Paul, Vegreville, Vermilion and the Alberta portion of Lloydminster.

 

Peace River–Westlock

  • Arnold Viersen (CON)
  • Leslie Penny (LIB)
  • Gail Ungstad (NDP)
  • Jordan Francis MacDougall (GRN)
  • Darryl Boisson (PPC)
  • Colin Krieger (Maverick)

Northwest of Edmonton, this riding includes the communities of Barrhead, Peace River, Slave Lake and Westlock.

 

Red Deer–Lacombe

Blaine Calkins (CON)
David Ondieki (LIB)
Tanya Heyden-Kaye (NDP)
Megan Lim (PPC)
Matthew Watson (Libertarian Party of Canada)
Harry Joujan (Maverick)
Joan Barnes (Independent)

North of the David Thompson Highway, this riding includes parts of Red Deer as well as the communities of Blackfalds, Lacombe, Ponoka and Sylvan Lake.

 

Red Deer–Mountain View

  • Earl Dreeshen (CON)
  • Olumide Adewumi (LIB)
  • Marie Grabowski (NDP)
  • Kelly Lorencz (PPC)
  • Jared Pilon (Libertarian Party of Canada)
  • Mark Wilcox (Maverick)
  • Clayten Willington (Independent)

South of the David Thompson Highway, this riding includes parts of Red Deer and the communities of Carstairs, Didsbury, Innisfail and Sundre.

 

Sherwood Park–Fort Saskatchewan

  • Garnett Genuis (CON)
  • Tanya Holm (LIB)
  • Aidan Theroux (NDP)
  • Sheldon Jonah Perris (GRN)
  • John Wetterstrand (PPC)
  • Todd Newbury (Maverick)
  • Charles Simpson (Independent)

East of Edmonton, this riding includes Fort Saskatchewan and Strathcona County.

 

St. Albert–Edmonton

  • Michael Cooper (CON)
  • Greg Springate (LIB)
  • Kathleen Mpulubusi (NDP)
  • Brigitte Cecelia (PPC)

This riding includes St. Albert and neighbourhoods on the northwest edge of Edmonton.

 

Sturgeon River–Parkland

  • Dane Lloyd (CON)
  • Irene Walker (LIB)
  • Kendra Mills (NDP)
  • Murray MacKinnon (PPC)
  • Jeff Dunham (Maverick)
  • Jeffrey Willerton (Christian Heritage Party of Canada)

This riding includes the communities of Gibbons, Morinville, Spruce Grove and Stony Plain.

 

Yellowhead

  • Gerald Soroka (CON)
  • Sheila Schumacher (LIB)
  • Guillaume Roy (NDP)
  • Michael Manchen (PPC) 
  • Todd Muir (Maverick)
  • Gordon Francey (Veterans Coalition Party of Canada)

Between Edmonton and B.C border, this riding includes the communities of Drayton Valley, Edson, Hinton, Jasper and Rocky Mountain House.

More from Edmonton